About Damn Small Linux-tr

From DSL Wiki

This page in other languages: Español, Deutsch, русский, English, Français


Damn Small Linux, DSL olarak da bilinir, x86 mimarisi için bir Linux dağıtımıdır. Orjinal olarak Bootable business card LiveCD formatındadır. Ayrıca aşağıdaki şekillerde de kurulabilir ve çalışabilir: a hard disk, a USB flash bellek, a Compact Flash card, a ZIP drive, ve 50MB hafızaya sahip herhangi bir boot edilebilir aygıt. Ayrıca http://en.wikipedia.org/wiki/QEMU QEMU] aygıt emulatörüve sanallaştırıcısı ile Microsoft Windows veya Linux ortamlarında çalışabilir.

DSL projesi 50mb ile sınırlandırılmış olsa da, temel masaüstü uygulamalarını barındırır ve kullanıcılar online depolardan istedikleri "MyDSL eklentisi"ne erişebilir ve istediğini seçebilir (daha fazla bilgi için MyDSLPanel.)

Damn Small Linux ilk olarak John Andrews tarafından tasarlandı ve sürdürüldü, ama gün geçtikçe birçok katkıcıyla büyük bir proje haline geldi. Katkıcılardan dikkate değer kişiyse MyDLS sistemi ve DSL Control Paneli'nin yaratılması ve tonlarca diğer işle Robert Shingledecker'dir.

Contents

MyDSL Sistem ya da Pengueni Doldurmak

MyDSL eklentileri ve sunucuları gizemli Ke4nt tarafında işlenmekte ve sürdürülmektedir. ibiblio ve Belçika'nın Belnet'i gibi değişik türde organizasyon projeye ev sahipliği yapmaktadır. 2 tip MyDSL sunucusu bulunmaktadır- düzenli(regular) ve test(testing):

  • 'Düzenli' ortamı Apps', 'Net', 'system', and 'uci' (Universal Compressed ISO - .uci formatındaki eklentiler RAM hafızasını kurtarmakiçin ayrı bir dosya sitemi olarak bağlanır) gibi alanlara ayrılmıştır ve günlük kullanım için tutarlı eklentileri barındırır.
  • 'Test' ortamı ise yeni ve teorik olarak çalışan ama birçok hata barındırması muhtemel eklentileri içerir.

7 Aralık 2004'te, MyDSL sunucuları 200 kadar kurulabilir uygulama, eklenti bulunduruyordu. Ki bunlardan bazıları OpenOffice.org, GNU Compiler Collection (GCC) gibi büyük uygulmalar ve XChat gibi küçük uygulamalardı. These extensions give users the convenience of one-click download and installation of apps (although most DSL users refer to all things MyDSL as extensions).

Expanding Further

DSL has built in scripts for the download and installation of Debian's Advanced Packaging Tool (APT), and Synaptic Package Manager, the GUI for APT.

50 megabyte'a Ne Sığabilir?!

Damn Small Linux aşağıdakileri içeren, komple bir masaüstüne sahiptir:

  • Spellcheck (US English)

Dış Bağlantılar